Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı

Kazbek Dağı Zirve

 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı

TUR KODU : kazbek1

Başlangıç : 15.08.2017

Bitiş : 20.08.2017

Çok Zor Dağ Tırmanışı Doğa Eğitim Fotoğraf Hiking Kamp Kültür Tarih Yurtdışı

TURUN ÖZETİ

Doğu Kafkaslar’ın en yüksek noktası olan Kazbek Dağı’nın (5047) zirvesine gitmek isteyenler için biz hazırız; iki deneyimli dağcı rehber, dil, bölgeye hakimiyet.Yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek ve şimdiden dağa tırmanmak için hazırlıklar yapmak.
Alp-Himalaya kıvrım sistemi içerisindeki Kafkas Dağları Avrupa’nın en yüksek noktasını oluştururlar ve Gürcistan’ın kuzeyini boylu boyunca keserler. Beş bin metreyi aşan bir çok zirvesi vardır. Tamamının teknik tırmanış gerektiren rotaları mevcuttur. Kazbek dağı bu yükseltilerdeki klasik rotası görece daha kolay olan dağdır ve dağa yaklaşırken Gürcistan’ı güneyden kuzeye gezmiş olursunuz. Dağa yaklaşırken onlarca köy ve kasabadan geçersiniz. Milyon yıllık buzullardan zirveye çıkar ve Kafkaslar’ı buradan izlersiniz. Dönüş yolunda farklı bir sınır kapısından çıkarken Gürcistan’ın doğusunu da keşfetmiş olursunuz.
Ancak bu faaliyete gelmek isteyenler en az iki hafta önceden kondisyon çalışmaları yapmalılar ve en azından 3500 metrelik bir dağa çıkmış olmaları gerekir. Biraz olsun tırmanma tutkusu olanları Türkiye’nin yanı başındaki bu masalsı diyara davet ediyoruz. İlk gün misafirlerimizi Hopa’dan karşılıyoruz ve sınır kapısını geçtikten sonra bizleri direkt dağın en son araç ulaşan noktasına götürecek olan araçlarımızla Stepantzminda’ya (kutsal stefan) hareket ediyoruz. İkinci gün meteoroloji istasyonuna hareket ediyoruz. Meteoya kamp yüküyle çıkmak aklimatizasyonu hızlandırdığı için katır kiralamayı önermiyoruz. Üçüncü günü de dinlenme ve dağa uyum sürecine ayırıyoruz. Dördüncü gün ise uzun ve yorucu zirve günü olacak, dağ ve hava bizden yana ise zirveye varacağız. Dağ koşullarına göre faaliyet bir gün uzayabilir. Ana kamptan zirve ve tekrar ana kampa dönüş 15 saat sürüyor. Ana kampa döndükten sonra dinleniyoruz ve ertesi günü Stepantsminda kasabasına iniyoruz. Dönüş yolumuzu Borjomi üzerinden yaparak Türkgözü sınır kapısına varıyoruz. Dönüş yolunda tarihsel değer taşıyan yerleri de ziyaret ederek kültürel gezimizi de yapma şansı yakalamış oluyoruz.

FİYAT

1800 TL

TARİHLER

2.09.2017 - 8.09.2017

TUR PROGRAMI

1.Gün

Öğlen saatlerinde Hopa’da buluşuyor ve Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Sınırdan geçiş işlemleri yoğunluktan kaynaklı uzun sürebiliyor. Geçişten sonra eğer vaktimiz kalmışsa Batum şehrini geziyoruz, ardından bizi direkt Stepantzminda’ya götürecek olan aracımıza yerleşiyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 10 saat sürecek.

2.Gün 

Sabah Stepantzminda’da kahvaltı yapıyoruz ve dört çeker araçlarla Gergeti Kilisesine ulaşıyoruz. Buradan sonra kamp yüklerimizle (isteyen katır kiralayabilir, bir katır 200 gel=273 lira. Bir katır 3 kamp yükü götürebilir.) meteoroloji istasyonuna hareket ediyoruz. Yolculuk yaklaşık 8-9 saat sürecek ve 3800 metreye ilk kampımızı kuracağız. Dileyen burada istasyondaki odaları kiralayarak kalabilir. Oda kişi başı 25 gel'dir ve sadece boş bir odadır. Matınızı serip uyku tulumunuza girmek zorundasınız. Akşam yemeğini biz ikram ediyoruz.

3.Gün

Sabah birlikte yapacağımız kahvaltının ardından aklimatizasyon çalışmalarına başlıyoruz. Teknik bilgisi eksik olanlar için ip birliği, krampon giyme ve kramponla yürüyüş gibi alıştırmalar yapıyoruz. 4580 m.deki Maili Platoya kadar çıkıyoruz ve geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve dinlenmeye geçiyoruz.

4.Gün

Bu günü tamamen dinlenmeye ve mental hazırlığa ayırıyoruz. İstasyon etrafında kısa gezintiler yapıyor ve gece 00:00'da kalkmak için uykuya çekiliyoruz.

5.Gün

00:00'da kumanyalarımızı yiyerek 01:00'de zirveye doğru hareket ediyoruz. Uzun yürüyüşlerin ardından Maili Platosunu geçerek zirve etabına giriyoruz. Eğimin arttığı zirve yamacını çıkarak zirveye varmayı hedefliyoruz. Kazbek Zirve (5047 mt) Yarım saatlik zirve keyfinden sonra inişe geçiyoruz ve istasyona dönüyoruz. İstasyonda dinlenme. Faaliyet toplamda 15 saat.

6.Gün

Sabah istasyondan ayrılıyor ve Gergeti Kilisesine iniyoruz. Burada bizi bekleyen dört çeker araçlarla Stepantzminda’ya iniyoruz ve yemek yedikten sonra  Tbilisi hareket ediyoruz. Burayı gezdikten sonra Borjomi şehrine hareket ediyoruz.

Borjomi de Gürcü restoranında eğleniyor ve burada konaklıyoruz. Otelde konaklama.

7.Gün 

Borjomi'den erken saatlerde ayrılarak.  Batum’a doğru yola çıkıyoruz ardından kısa bir Batum gezisi yaptıktan sonra. Rize otogarına veya Trabzon hava limanına kadar  bir daha ki gezimizde buluşmak üzere uğurluyoruz.

 

FİYATA DAHİL OLANLAR

-Bütün ara transferler,
-Bütün konaklama, kamp,
-Ören yeri, Müze ve Milli Park girişleri
-Seyahat sigortası
-Dağ rehberliği

FİYATA HARİÇ OLANLAR

 • Öğle yemekleri
 • Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar
 • Dahillerde Hizmetlerde belirtilmeyen tüm hizmetler
 • Kişisel Harcamalar

TUR ULAŞIM BİLGİSİ

Trabzon Havalimanında siz değerli misafirlerimizi karşılıyoruz. Kara yoluyla ulaşım sağlayan konuklarımızı Rize Merkezde karşılıyoruz.

TUR HAKKINDA TAVSİYELER

Hizmetler:

Batum’dan Stepantzminda’ya ve oradan dört çeker araçlarla Gergeti Kilisesine, dönüş yolunda Borjomi üzerinden Ardahan’a ve oradan Trabzon havaalanına yapılacak tüm transferler.

Dağda üç kamp yemeği

Tüm Rehberlik hizmetleri

Şehir gezilerinde üç öğün yemek

Bir gece otel ve bir gece köy evinde konaklama

Katılımcıların yanlarına kamp mutfak gereçlerini (tabak, çatal, kaşık, bardak) ve 3 günlük kumanyalarını almaları gerekir. Besin değeri yüksek ve kilogram olarak hafif yiyecekleri tercih etmeliler.

Kuru yemiş almalarını önemle öneriyoruz.

Malzemeler

Klasik Kazma

Krampon

Baton

Kask

Emniyet kemeri

2 yardımcı ip

2 kilitli karabina

Kazbek Dağı Tırmanışı için bulundurulması zorunlu teknik malzemeler; Kask, emniyet kemeri, dört/dört tabanlı bot, krampon, klasik kazma. Bunların dışında standart dağcılık malzemeleri. Uyku tulumu ve çadır gideceğimiz dağın yaz aylarında bile -15 lere düştüğü göz önünde bulundurularak tercih edilmeli.

Üyelerimize özel hizmetlerimizden faydalanabilmek için üye olun.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

TUR ARAMA

Tur Kategorisi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

tursab

A Grubu Seyehat Acentası - Ovit Turizm Seyahat Acentası - Belge No : 6044

atmaca