Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı

Kazbek Dağı Zirve

 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı
 • Kazbek Dağı Zirve Tırmanışı

TUR KODU : kazbek1

Başlangıç : 02.09.2017

Bitiş : 07.09.2017

Çok Zor Dağ Tırmanışı Doğa Eğitim Fotoğraf Hiking Kamp Kültür Tarih Trekking Yurtdışı

TURUN ÖZETİ

Doğu Kafkaslar’ın en yüksek noktası olan Kazbek Dağı’nın (5047) zirvesine gitmek isteyenler için biz hazırız; iki deneyimli dağcı rehber, dil, bölgeye hakimiyet.Yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek ve şimdiden dağa tırmanmak için hazırlıklar yapmak.
Alp-Himalaya kıvrım sistemi içerisindeki Kafkas Dağları Avrupa’nın en yüksek noktasını oluştururlar ve Gürcistan’ın kuzeyini boylu boyunca keserler. Beş bin metreyi aşan bir çok zirvesi vardır. Tamamının teknik tırmanış gerektiren rotaları mevcuttur. Kazbek dağı bu yükseltilerdeki klasik rotası görece daha kolay olan dağdır ve dağa yaklaşırken Gürcistan’ı güneyden kuzeye gezmiş olursunuz. Dağa yaklaşırken onlarca köy ve kasabadan geçersiniz. Milyon yıllık buzullardan zirveye çıkar ve Kafkaslar’ı buradan izlersiniz. Dönüş yolunda farklı bir sınır kapısından çıkarken Gürcistan’ın doğusunu da keşfetmiş olursunuz.
Ancak bu faaliyete gelmek isteyenler en az iki hafta önceden kondisyon çalışmaları yapmalılar ve en azından 3500 metrelik bir dağa çıkmış olmaları gerekir. Biraz olsun tırmanma tutkusu olanları Türkiye’nin yanı başındaki bu masalsı diyara davet ediyoruz. İlk gün misafirlerimizi Hopa’dan karşılıyoruz ve sınır kapısını geçtikten sonra bizleri direkt dağın en son araç ulaşan noktasına götürecek olan araçlarımızla Stepantzminda’ya (kutsal stefan) hareket ediyoruz. İkinci gün meteoroloji istasyonuna hareket ediyoruz. Meteoya kamp yüküyle çıkmak aklimatizasyonu hızlandırdığı için katır kiralamayı önermiyoruz. Üçüncü günü de dinlenme ve dağa uyum sürecine ayırıyoruz. Dördüncü gün ise uzun ve yorucu zirve günü olacak, dağ ve hava bizden yana ise zirveye varacağız. Dağ koşullarına göre faaliyet bir gün uzayabilir. Ana kamptan zirve ve tekrar ana kampa dönüş 15 saat sürüyor. Ana kampa döndükten sonra dinleniyoruz ve ertesi günü Stepantsminda kasabasına iniyoruz. Dönüş yolumuzu Borjomi üzerinden yaparak Türkgözü sınır kapısına varıyoruz. Dönüş yolunda tarihsel değer taşıyan yerleri de ziyaret ederek kültürel gezimizi de yapma şansı yakalamış oluyoruz.

FİYAT

1800 TL

TUR PROGRAMI

1.Gün: Öğlen saatlerinde Rize’de buluşuyor ve Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Sınırdan geçiş işlemleri yoğunluktan kaynaklı uzun sürebiliyor. Geçişten sonra direkt Stepantzminda’ya götürecek olan aracımızla Gergeti kilisesine çıkışa geçiyor ve ilk kamp alanımıza ulaşıyoruz. Dağa uyum sağlama açısından bu alanda kamp yapmak çok faydalı.

2.Gün :Kampı topladıktan  sonra kamp yüklerimizle (isteyen katır kiralayabilir, bir katır 200 gel = 273 lira. Bir katır 3 kamp yükü götürebilir.) meteoroloji istasyonuna hareket ediyoruz. Yolculuk yaklaşık 3-4 saat sürecek ve 3800 metreye ana kampımızı kuracağız. Dileyen burada istasyondaki odaları kiralayarak kalabilir. Oda kişi başı 25 gel'dir ve sadece boş bir odadır. Matınızı serip uyku tulumunuza girmek zorundasınız.

3.Gün: Aklimatizasyon için belli noktaya kadar çıkış ve iniş yapmanın yanı sıra ip birliği, kazma ve krampon kullanımına dair kısa pratikler yapıyoruz. Grup halinde tırmanmanın önemi açısından ip birliğinde yürüyüş pratikleri yapmak önemlidir. Ekibimizi bu gibi pratiklerle hem mental hem de fiziksel açıdan zirve için hazır hale getirmiş olacağız. Akşam erken saatlerde dinlenmeye geçiyoruz.

4.Gün: Ana kamp Meteoroloji istasyonu, günü dinlenerek ve küçük gezintiler yaparak geçiriyoruz. Bu gezintiler arasında 4100 metredeki küçük kiliseyi görmek hayli şaşırtıcıdır. Aynı zamanda aklimatizasyon için de önemli bir etkendir.

5.Gün: Bugün zirve günü. Tüm gün zirveye ulaşmak ve zirveden geri gelmekle geçecek. Bu bakımdan gece 01:00’ de kalkıp hazırlıklarımızı yaptıktan sonra 02:00’ de yola koyuluyoruz. Yaklaşık 9 – 10 saatlik çıkıştan sonra Kazbeg zirvesine ulaşmış olacağız. (5047 mt) Zirvede en çok 20 dk kaldıktan sonra 4 – 5 saat sürecek olan dönüş yolculuğuna geçeceğiz. Döndükten sonra geceyi meteo istasyonunda dinlenerek geçireceğiz.

 6.Gün: Sabah istasyondan ayrılıyor ve Gergeti Kilisesine iniyoruz. Burada bizi bekleyen dört çeker araçlarla Stepantzminda’ya iniyoruz ve yemek yedikten sonra  Tiflis'e hareket ediyoruz. Tiflis'e ulaştıktan sonra Batum sarp kapısından Türkiye’ye giriş yapıyoruz. Hopa’da faaliyetimizi sonlandırıyoruz. Hopa şehrinden Trabzon Hava Alanına her saat HAVAŞ aracı mevcuttur.

FİYATA DAHİL OLANLAR

-Bütün ara transferler,
-Bütün konaklama, kamp,
-Ören yeri, Müze ve Milli Park girişleri
-Seyahat sigortası
-Dağ rehberliği

FİYATA HARİÇ OLANLAR

 • Öğle yemekleri
 • Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar
 • Dahillerde Hizmetlerde belirtilmeyen tüm hizmetler
 • Kişisel Harcamalar

TUR ULAŞIM BİLGİSİ

Konuklarımızı Rize Merkezde karşılıyoruz.

TUR HAKKINDA TAVSİYELER

Getirilmesi gereken teknik malzemeler

Yanımıza almamız gerekenler: Çadır, emniyet kemeri, kask, 2 yardımcı ip , 2 kilitli karabina, kafa feneri, krampon, kazma. Dağda kış koşulları olacağından kıyafet donanımımızı buna göre yapmalıyız. Güneş gözlüğü ve kremi unutulmamalı. Katılımcılara daha sonra ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Bunların dışında uyku tulumu ve çadır gideceğimiz dağın yaz aylarında bile -15’lere  düştüğünü göz önünde bulundurularak tercih edilmeli.

Teknik malzeme açısından eksiklikler belli bir ücret karşılığında kasabadaki outdoor malzeme kiralama tarafından sağlanmaktadır. Ancak eksik malzemeler önceden bize bildirilmelidir. Kask, emniyet kemeri, kazma, krampon dışındaki malzemelerin kiralanmasını önermiyoruz.

Beslenme: Katılımcıların dağ ortamında tüketecekleri gıdaları yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Meteo istasyon binasında ortak mutfak alanı kullanılacaktır, sıcak yemek yapma imkanımız mevcuttur.
*Gürcistan hükümeti 10 yılı aşmış, soğuk damgası belli olmayan, eski, deforme olmuş, kenarları bozulmuş olan kimlik ile giriş yapmayı kabul etmemektedir.
*Nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a seyahat edecek 18 yaşından küçük vatandaşlarımız, Gümrük Bakanlığı mevzuatı uyarınca anne ve babalarının nezaretinde veya anne ve babaların birlikte nezaretinde veya yanlarında bulunmayan anne ve babasının yazılı resmi (noterden alınacak) muvafakatini ibraz etmek sureti ile Türkiye’den çıkış işlemi yapabilecektir.
6 yaş üzeri çocukların kimliğinde fotoğraf olması gereklidir.
Yurt dışından Türkiye’ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye’ye dönebilmesi için Türkiye’ye çoklu vize girişi almış olmaları gerekir. Ayrıca Gürcistan’ın pasaport ya da kimliklerin ait olduğu ülkelere olan vize protokolüne göre vizeli – vizesiz geçiş sağlanacaktır.
Yurt dışı çıkışı izni almalılar. Memur emeklisi olanlar da ilgili mevzuatın belgelerini yanlarında bulundurmalılar.
Kazbek Dağı klasik rotası yüzey açısından zorlu olmasa da 5047 metreyle yükseklik açısından oldukça zorlayıcıdır, bu bakımdan katılımcıların hazırlıklı gelmeleri önemlidir. Eğer dağa gitme imkânı yoksa şehirde koşu ve yokuş çıkma, ayrıca şehirden uzakta uzun yürüyüşler gibi antrenmanlarla hazırlık yapmalarını öneriyoruz. Faaliyete 10 gün kala beslenmelerine de dikkat etmelerini öneriyoruz.

Üyelerimize özel hizmetlerimizden faydalanabilmek için üye olun.

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

TUR ARAMA

Tur Kategorisi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

tursab

A Grubu Seyehat Acentası - Ovit Turizm Seyahat Acentası - Belge No : 6044

atmaca