HAKKIMIZDA

ÇAVGUN’un anlamı: Sağanak yağan yağmur.

YAĞMUR YAĞMAZ İSE GÖK KUŞAĞI OLUŞMAZ

Bilindiği üzere Kaçkar Dağları, yeşilin tüm tonlarını görebildiğimiz,  bir günde dört mevsimin yaşanması mümkün olabilen, yine bilindiği gibi endemik bitki türleriyle çeşitlilik bakımından, Avrupa’nın toplamının üstündedir.

Tarih kayıtlarına göre ülkemize yapılan ilk resmi ziyaret Osmanlı döneminde,  Alman imparatorluğu tarafından  Kaçkar Dağlarına yapılmıştır. Dönemin Alman İmparatoru’nun hastalanması ve hastalığına Kaçkar Dağları’nda yetişen çiçeklerin iyi geleceği söylenmesi üzerine imparator, Kaçkar bölgesine bir heyet gurubu hazırlatmış  ve  Osmanlı Devletinden  izin alarak Kaçkar Dağları’na göndermiştir. Bölgemizin bu dünyaca ünlü tabiatında haftada  2 kez yağmur yağar, bunun biri 3 gün diğeri 4 gün sürer. Yağmurun başkenti, bulutların ülkesi Kaçkarlarda kurduğumuz şirketimizin adı ÇAVGUN olsun istedik.  Çavgun yani saflığın, bereketin simgesi, çoğu zaman  camın önünde beklediğimiz, adına türküler, şiirler yazdığımız yağmur.  Sağanak sağanak yağan yağmurun çay’a karıştığı yerden

Saygılarımızla,

HAKKIMIZDA;

Yıllar önce fotoğraf makinemizi, kaşığımızı ve sırt çantamızı yanımıza alarak DAĞLAR SEVDAMSIN diyerek 2 dağcı kafadar düştük yollara. Yaklaşık 20 yıldır Trabzondan Batum’a tüm Kaçkarların kuzeyini ve güneyini amatör sporcu ruhumuzla defalarca gezdik, dolaştık. Yaylalarında dostlar edindik.  Uzaktan büyük bir sorun gibi gözüken, kırklar tepe, Büyük Kaçkar, Verçenik, Kemerli, Altıparmaklar, Dua tepe, Demir dağı, Ekrem Orhon, Marsis , Karçal,  Kazbek, Elbruz gibi küçük büyük onlarca doruğa defalarca tırmandık. İrili ufaklı yaklaşık 280 adet buzul gölü’nü gezdik, bin bir çeşit çiçekli böcekli  karlı vadileri dolaştık. DAĞCILIĞIN Türkiye’deki çatısı olan Dağcılık Federasyonu’ndan eğitim aldık.  15 yıllık dağcılık antrenörlüğümüz döneminde onlarca  sporcunun yetiştirilmesinde katkımız oldu. Her birimiz aynı zamanda gönüllü birer arama kurtarmacı olduk. Türkiye’nin çatısı olan Ağrı dağı başta olmak üzere Süphan ve Erciyes’e yaz ve kış olmak üzere defalarca tırmandık. Yurt dışında üç kafadar olarak çeşitli dağlara tırmanarak ülkemizin bayrağını taşıdık.  Peak Lenin (7134), Kazbek, Elbruz, vs.

Bölgemizde her yıl yapılan dağcılık  ve yayla şenliklerine kulüp başkanı ve idarecileri olarak faaliyetler düzenleyerek başarılı faaliyetlere gönüllü olarak imza attık. Faaliyetlerin mevsimi, şiddeti ne olursa olsun tüm faaliyetlerde gönüllü olarak  görev aldık. Amacımız daima yöremizin tanıtılması ve ülkemizin eko turizminin gelişmesinde katkı sağlamak  olmuştur.

Şimdi yine amatör sporcu ruhumuzdan ödün vermeden yöreye hakim, yüksek irtifa fizyolojisini bilen, onca tecrübeyi daha geniş kitlelere ulaştırmak üzere, çevremizin dağ evleri ve işletmecileri dostlarımızın da teşvikiyle kendi işimizi kurmaya karar verdik. ÇAVGUN TUR böyle kuruldu. Çevre bilinci tam,  ilk yardım eğitimini almış, yöreyi ve yöresel iklimi iyi bilen 3 kafadar kurucusuyla ve rehberleriyle yoluna emin adımlarla devam etmektedir. Gelin, görün, tanıyın. Celmedum, cormedüm, tanimayirum demayun. Gitmediğin yer senin değildir, bilmediğin yer ne kadar senin olabilir ki? Ayağımızın bastığı her taş, her toprak vatanımızdır.

Çavgun Tur Ovit Turizm Seyahat Acentası çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

TUR ARAMA

Tur Kategorisi

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

tursab

A Grubu Seyehat Acentası - Ovit Turizm Seyahat Acentası - Belge No : 6044

atmaca